اعلام حریق

1-
سیستم‌های شناسایی و اعلام حریق
سیستم اعلام حریق مجموعه‌ای از تجهیزات است که برای آشکارسازی علائم حریق و هشدار دادن از طریق تجهیزات شنیداری و دیداری در زمانی که دود، آتش، مونوکسید کربن و یا دیگر علائم حریق بوجود می‌آید، استفاده می‌شود. شرکت برنا پارس با توجه به اهمیت بالای این سیستم و خسارات ناشی از آن، آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای و همچنین طراحی و مهندسی سیستم‌های اعلام حریق جهت پروژه‌های مختلف ساختمانی و صنعتی به سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها، موسسه‌ها و کارخانجات می‌باشد.

انواع سیستم‌های اعلام حريق
سیستم‌های اعلام حريق به سه گروه آدرس پذير، متعارف و بدون سيم (وايرلس) تقسيم مي‌شوند که هر يک از اين سیستم‌ها خود به دو گروه خودکار و دستي تقسيم مي‌شوند. در سيستم‌های دستی، شستی اعلام حريق، تنها منبع تشخيص حريق است. در واقع کار تشخيص حريق در اينگونه سيستم‌ها فقط به انسان سپرده شده ‌است و در مکان‌هايی که انسان حضور ندارد، کاربردی ندارند. بر خلاف اينگونه سيستم‌ها، سيستم‌های اعلام حريق خودکار، وابستگي کمتری به تشخيص انسان دارند.

سیستم اعلام حریق متعارف
سیستم اعلام حریق متعارف از قدیمی‌ترین انواع سیستم‌های اعلام حریق است که علی رغم تغییرات کیفی اندک، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم مکانی را که از نظر حریق می‌خواهیم حفاظت کنیم با مناطق مشخص می‌کنیم تا در صورت بروز حریق بتوان محل حریق را سریعتر تشخیص داد که به هر کدام از این مناطق یک زون (zone) گفته می‌شود.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر
اصول کشف و تشخيص حريق در سیستم‌هاي آدرس پذير، مشابه سيستم‌هاي متعارف است، به جز اين که در اين گونه سيستم‌ها، هر يک از حسگرهاي اتوماتيک و يا شستي‌ها داراي آدرس منحصر به ‌فردي هستند که از طريق آن تابلوي کنترل مرکزي قادر به شناسايي و تعيين هر يک از آنهاست. کنترل پنل مرکزي اعلام حريق با استفاده از پروتکل‌هاي ارتباطي، اطلاعات وضعيت هر يک از تجهيزات اعلام حريق را تجزيه تحليل کرده و در هنگام وقوع حريق و يا خطا در سیستم، محل دقيق آلارم و يا خطا را مشخص مي‌کند. این سیستم قادر است با شناسایی آدرس المان‌ها محل دقیق وقوع آتش سوزی را با به صدا درآوردن آژیر آن بخش اعلام کند. این سیستم‌ها معمولا به صورت حلقوی (Loop) سیم کشی می‌شوند. این سیستم‌ها دارای مشخصات فنی بالاتر و قابلیت‌های بیشتری نسبت به سیستم‌های متعارف هستند و دارای سرعت بالای تشخیص حریق، شناسایی محل حریق و نگهداری آسان تر و راحت تر می‌باشند.

سیستم اعلام حریق بدون سیم (وایرلس)
اعلام حریق بی‌سیم یک سیستم کاملا بی‌سیم بوده و نیاز به هیچ گونه سیم و کابل و داکت و خرابی ندارد. به محض فعال شدن هر سنسور شروع به آژیر زدن کرده و به شماره تلفن‌هایی که برای آن تعریف شده تماس می‌گیرد. مهمترین مزیت اعلام حریق بی‌سیم نسبت به سیستم‌های با سیم سرعت در نصب و همچنین هزینه بسیار پایین‌تر می‌باشد.

2-
اجزای تشکيل دهنده سيستم‌های اعلام حریق
سیستم‌های جدید اعلام حریق معمولاً از تعدادی شستی اعلام حريق و تعدادی دتکتور يا آشکارساز، يک سیستم پردازش مرکزی و چند خروجی تشکيل می‌شوند. در ادامه بطور مختصر با هر یک از این اجزا آشنا می‌شویم.
⦁ پنل مرکزی حریق (Fire Alarm Control Panel)
اصلی‌ترین و مهم‌ترین قسمت سیستم اعلام حریق پنل کنترل می‌باشد که وظیفه ارتباط بین شستی‌ها، دتکتورها و سایر وسایل اعلام حریق مانند آژیرها و چراغ‌ها را بر عهده دارد. پنل‌های کنترل باید قادر به تشخیص و اعلام خطای اتصال کوتاه یا قطعی مدار باشند و همچنین در مواقع قطعی برق به طور اتوماتیک برق اضطراری را توسط باتری‌ها به مدار اعمال کنند.

⦁ دتکتور دودی (Smoke Detector)
با توجه به اینكه دود یكی از  پیامدهای اصلی آتش سوزی می‌باشد استفاده از این دتكتور در اكثر اماكن اعم از اداری، تجاری، مسكونی و غیره امكان‌پذیر است. این دتكتورها مجهز به سنسور حساس به دود بوده كه به محض ایجاد دود در محیط واكنش نشان می‌دهند.

⦁ دتکتور حرارتی (Heat Detector)
دتكتورهای حرارتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند كه در صورت وقوع حريق، افزايش دمای محيط ناشی از آن را حس نموده و اعلام نمايند. در دتکتورهای حرارتی نوع ثابت يک دمای ثابت تعريف شده وجود دارد در حالی‌که دتكتور‌های حرارتی نوع افزايشی به گونه‌ای طراحی شده‌اند كه علاوه بر اعلام افزايش دمای ثابت تعريف شده، نسبت به نوسان ناگهانی دما نيز حساس می‌باشند كه اين نوسانات و اندازه آن توسط استانداردهای بين المللی معين می‌گردد.

⦁ دتکتور ترکیبی دودی و حرارتی (Multi Detector)
دتکتور ترکیبی دارای سنسورهایی برای تشخیص حریق به روش‌های گوناگون است. به طور مثال دتکتور ترکیبی دود و حرارت از یک سنسور برای تشخیص دود و یک سنسور دیگر برای تشخیص حرارت استفاده مي‌کند و در محل‌هایی مانند اتاق‌های بايگانی و کتابخانه‌ها که هم امکان وجود دود و هم حرارت هست به کار می‌روند.

⦁ دتکتور خطی (Linear Heat Detector)

دتکتورهای خطی به دلیل ساختار رشتهای و طویل به این نام خوانده میشوند. چنین ساختاری استفاده از آنها را در مکانهایی با محدودیت ارتفاع مواجه هستند و یا طول مسیر تحت حفاظت بیش از حد معمول باشد مانند  کنارهها و حاشیههای سقفهای کاذب و مسیر عبوری کابلهای انتقال قدرت و فشار قوی برق و در برخی موارد استفاده در کابین های نمایشی و داشبوردها و گالری های اجناس قیمتی و قدیمی به نحوی که از نظرها پنهان بماند امکان پذیر میسازد. همچنین از کاربرد آنها را در اماکن باز و وسیع مانند کارخانجات، محوطههای صنعتی، خطوط انتقال سیال، تونلها، انبارهای بزرگ سرپوشیده یا باز، ایستگاههای قطار، مترو، نیروگاهها (جهت حفاظت از ترانسهای برق) و نظایر آن میسر میسازد. انبساط مایع و یا گاز تحت تاثیر گرما در داخل لولهای بلند و یا استفاده از چندین فلز زودگداز در طول مسیر دتکتور خطی و یا تغییر مقاومت یک زوج سیم در اثر گرما، همگی میتوانند عوامل محرک و فعال کنندهی این سیستم کشف حریق باشند.
این نوع دتکتور جهت مکانهایی طراحی گردیده است که عبور انسان دشوار، غیر ممکن و یا حادثه خیز میباشد و یا امکان نصب مابقی دتکتورها وجود ندارد و یا بهدلیل تعدد استفاده از دتکتورها به منظور اجرای سطح پوشش کامل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.. در طول مسیر حفاظت وجود یک نقطهی داغ (Over Heating) در روی کابل که می تواند با تماس مستقیم شعله و یا افزایش دماس سطح به سطح که همان انتقال حرارت به شیوه رسانایی (Conduction)و یا انتقال حرارت توسط سیال واسط مانند هوا و یا آب و روغن که همان انتقال حرارت همرفت(Convention) و در نوع پیشرفته آن انتقال حرارت به شیوه تابش(Radiation) که توانایی کشف حریق با وجود موانع فیزیکی را نیز میسر می سازد، باعث عملکرد دتکتور میگردد. این نوع دتکتور به دلیل خطای بسیار پایین در کشف حریق بهترین گزینه انتخابی در مکانهائی با ریسک بالا میباشد.

⦁ دتکتور گاز مونوکسید کربن (CO Detector)
گاز مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بی بو است. از مهمترین دلایل گازگرفتگی بر اثر استنشاق گاز منوکسید كربن، مكش نامناسب یا عدم مكش لوله‌‌های بخاری گازی، سوختن ناقص نفت بخاری‌‌های نفت‌ سوز، بد كاركردن شومینه گازی یا سوخت ناقص، سوختن ناقص زغال در منقل ‌های كرسی، بد كاركردن اجاق خوراک ‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمكن، ژنراتورهای خانگی و كار كردن خودرو در پاركینگ‌های در بسته است. دتکتورهای مونوکسید کربن نقش اندازه گیری گاز مونوکسید کربن (CO) را بر عهده دارند.

⦁ دتکتور نشت گاز (Gas Detector)
دتکتورهای گاز تجهیزاتی هستند که به منظور شناسایی و مانیتورینگ گازهای سمی، قابل اشتعال و انفجار، گازهای اکسید کننده و بطور کلی گازهای خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه‌های گاز سنج مجهز به سیستم‌های اعلام و اخطار دیداری و شنیداری (صوتی) بوده و در برخی از مدل‌ها (پرتابل) از ویبراتور یا لرزاننده نیز جهت اعلان خطر به کاربران استفاده می‌گردد.

⦁ دتکتور شعله (Flame Detector)

این نوع از آشکارسازها جهت تشخیص شعله آتش و با توجه به نوع اشعه ساطع شده از آن مورد استفاده قرار می‌گیرند که ممکن است این اشعه‌ها قابل رویت یا غیر قابل رویت توسط چشم انسان باشد. به طور کلی با توجه به طیف‌های مختلفی از شعله که ممکن است بر اثر سوختن مواد مختلف قابل احتراق بوجود آیند، این آشکارسازها نیز می‌توانند نسبت به پرتوهای مادون قرمز (IR) و ماورای بنفش (UV) حساس باشند.

⦁ شستی اعلام حریق (Manual Call Point)

شستی اعلام حریق به منظور اعلام حريق توسط افراد به صورت دستی مورد استفاده قرار می‌گيرد.

⦁ آژیر فلاشر اعلام حریق (Sounder-Flasher)
آژیر فلاشرها از قسمت‌های هشدار دهنده سیستم اعلام حریق می‌باشند که در هنگام بروز آتش سوزی بعد از فرمان سنسورها به پنل مرکزی، پنل به آژیر فرمان می‌دهد و آنها شروع به هشدار می‌کنند.
logo

شرکت مهندسی پارسا کنترل پویا

 

خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد و ارسال نمایید.